İzmir Endüstriyel Simbiyoz Kasım Sinerji Çalıştayları Gerçekleşti

İzmir Endüstriyel Simbiyoz Kasım Sinerji Çalıştayları Gerçekleşti

 

İzmir Endüstriyel Simbiyoz Kasım Sinerji Çalıştayları Gerçekleşti

 

İzmir’e özgü endüstriyel simbiyoz programının oluşturulmasında ve geliştirilmesinde en önemli adımlardan biri olan Sinerji Çalıştaylarının ikincisi 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşti. Sürdürülebilir üretim uygulamalarının yaygınlaştırılmasına ve sektörler arası yeni iş olanaklarının oluşturulmasına imkân sağlayan ve oldukça verimli geçen çalıştaylara 61 farklı kurumdan 110 kişi fiziksel katılım sağladı. Çalıştayların sonunda 328 adet farklı kaynak türü ve 340 adet olası sinerji tespit edildi.

İzmir Bölgesinde Endüstriyel Simbiyoz Projesi kapsamında düzenlenen Sinerji Çalıştayları, firmaları bir araya getirerek var olan ve ihtiyaç duyulan kaynakların tespit edilmesine, atıkların kaynağa dönüştürülerek gelir elde edilmesine ve alternatif hammadde kullanımı ile ilgili maliyetlerin azaltılmasına zemin hazırladı.

İzmir’in farklı bölgelerinde yer alan firmaları/kurumları bir araya getirerek iki gün süresince sürdürülebilir ve yenilikçi kaynak kullanımı üzerinde duran ve bir işletme açısından atık olarak görülen kaynakların, diğer işletmelerce hammadde kaynağı olarak görülmesi yaklaşımını benimseyen çalıştaylar, tüm katılımcı firmalara ekonomik açıdan kazanım sağlanmasına ve çevre performansının iyileştirilmesine yönelik fırsatlar sundu.

Bayındır, Beydağ, Kiraz, Ödemiş, Selçuk, Tire ve Torbalı ilçelerini kapsayan, 23 Kasım 2022 tarihinde Ramada by Wyndham Tire Otel’de düzenlenen Güney Bölgesi Sinerji Çalıştayına 29 farklı kurumdan 49 kişi katılım sağladı. Çalıştay sonunda 121 adet farklı kaynak, 140 adet olası sinerji tespit edildi.  

Aliağa, Bergama, Çiğli, Dikili, Foça, Kınık ve Menemen ilçeleri kapsayan, 24 Kasım 2022 tarihinde Best Western Premier Karşıyaka Otel’de düzenlenen Kuzey Bölgesi Sinerji Çalıştayına ise 35 farklı kurumdan 61 kişi katılım sağladı. Çalıştay sonunda 207 adet farklı kaynak, 200 adet olası sinerji tespit edildi.

 

İzmir Bölgesinde Endüstriyel Simbiyoz Projesi kapsamında 23- 24 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen Sinerji Çalıştaylarına 61 farklı kurumdan 110 kişi katılım sağladı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 

This site is registered on wpml.org as a development site.